Cordyceps – napůl houba, napůl housenka

TianDe a její produkty mě baví čím dál více. Objevuji stále nové přípravky, kdy některé z nich mají takové složení, o kterém jsem v životě neslyšela. Mezi mé oblíbené přípravky patří kosmetická řada Tibetian Herbs, která obsahuje nejen velice vzácný šafrán, extrakt vilínu, vitamín E, ale také ne všem úplně známou složku cordyceps, který využívá ve svých recepturách tradiční čínská medicína.

stažený soubor (3)

Více informací ZDE

 Cordyceps na sebe připoutal pozornost západního světa díky neuvěřitelným výkonům čínských atletů v devadesátých letech. Dopingové kontroly neprokázaly žádné zakázané látky a trenér následně odhalil, že jediným “doplňkem” jinak standardního tréninku byl právě cordyceps. Od té doby je oblíbeným doplňkem stravy nejen sportovců, ale každého, kdo chce nebo potřebuje doplnit energii, rychleji a lépe regenerovat nebo v dobré kondici přežít plánované náročné období.

cordyceps-energie-pro-zivot-cordyceps-2-v1

Tradiční čínská medicína zná účinky cordycepsu už skoro 5000 let, ale kvůli jeho řídkému výskytu byl vždy výsadou mocných a bohatých. S rozvojem zájmu o jinou než klasickou západní medicínu si ale našel v posledních letech cestu i do našich končin a spolu s dalšími, podobně exotickými, přírodními produkty nám ukazuje, že jsou možná i jiné cesty ke zdraví  než ty, na které jsme byli zvyklí.

Tradiční čínská medicína nepoužívá mnoho jednodruhových preparátů, většinou využívá synergického působení několika bylin, které mají možnost obsáhnout více než jeden problém. Nicméně cordyceps není až tak jednodruhový, jak by se podle názvu mohlo zdát. Jde o velmi zvláštní organismus, o kterém se dá říct, že je napůl houba, napůl housenka (odtud český název Housenice čínská). Letní tráva, zimní červ – tak zní překlad původního názvu a velmi přesně vystihuje, jakým způsobem cordyceps funguje. Houba v letním období vystřeluje spóry, které se zachytí na těle hmyzu, jehož cordyceps využije jako hostitele a v podstatě mu proroste do těla. Hmyz před smrtí zaleze do země, cordyceps roste v jeho prázdné skořápce dál, kde právě ve formě “červa” přežije zimu, v létě vyroste ven, vytvoří plodnice a celý cyklus se zopakuje.

Možná to nevypadá zrovna lákavě, ale když se zamyslíme hlouběji nad původem mnoha věcí, které konzumujeme, tak z toho cordyceps rozhodně nevychází nejhůře. A svými pozitivy tento zanedbatelný fakt dokáže velmi dobře zastínit. Protože díky svému nevyjasněnému původu disponuje cordyceps – minimálně z pohledu tradiční čínské medicíny – unikátní vlastností a sice, že je představitelem jak rostlinné, tak živočišné říše. Regeneruje tedy organismus naprosto netradičním způsobem, protože tam, kde by už jiné preparáty stejné síly začaly oslabovat něco jiného, působí cordyceps stále ještě jen a jen pozitivně.

Velmi laicky a zjednodušeně si to můžeme představit tak, že potřebujeme-li oheň i vodu, tak v případě, že jednoho či druhého potřebujeme skutečně hodně, tak od určitého množství už logicky začneme protilehlý element oslabovat – příliš ohně vysuší vodu a naopak příliš vody zadusí oheň. Cordyceps ale díky svojí obojetné povaze dokáže obojí – dodá tolik ohně, kolik je potřeba, aniž by oslabil zásoby vody.

 

 

 

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • TianDe nejen kosmetika…

      Produkty TianDe jsou jedinečné ve svém složení, účinnosti, kvalitě a ceně! Zasněte se spolu s námi a nechte se hýčkat jejich krásou a lehkostí. Vítejte ve světě TianDe.

    • Přidejte se k nám na facebooku

    • Nejnovější příspěvky